Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego aktualizacja jest koniecznym procesem;
- jak wygląda jej przeprowadzenie w sposób automatyczny;
- jakie programy wykorzystujemy w celu automatyzacji;
- jakie są jej główne zalety.
Dlaczego aktualizacja oprogramowania jest koniecznym procesem w każdej firmie?
Aktualizacja oprogramowania jest procesem, który polega na wprowadzaniu zmian i ulepszeń do już istniejących i działających programów. Przeprowadza się ją głównie, aby poprawić funkcjonalność i wydajność poszczególnych programów i aplikacji. Dodatkowo pozwala ona rozwiązywać różnego rodzaju drobne problemy, czy słabe punkty w działalności owych programów. Znacznie zwiększa również ich poziom bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że brak cyklicznych aktualizacji, może powodować problemy z działalnością programów i znacznie zwiększyć ich podatność na różnego rodzaju zagrożenia zewnętrzne.
Jak wygląda aktualizacja oprogramowania w sposób automatyczny?
Aktualizacja oprogramowania, zwłaszcza w licznych firmach może wydawać się długim i skomplikowanym procesem. W rzeczywistości istnieje wiele sposobów na automatyzację tego procesu, co znacznie przyśpiesza całość oraz pozwala zachować ciągłość pracy. Dodatkowo zależy nam na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa u naszych Klientów, dlatego wdrażamy najlepsze narzędzia, które usprawniają procesy IT. Poniżej opisaliśmy, w jaki sposób wygląda proces aktualizacji, który sami wykorzystujemy w firmach naszych Klientów. O swoich doświadczeniach opowiedział nam nasz specjalista – serwisant IT Damian Sójka.
Zobacz nasze usługi:
Jak aktualizujemy?
W przypadku działania na wielu stacjach, na przykład podczas pracy w korporacjach wykorzystujemy różne komponenty systemu Windows Server , oraz programy takie jak np. WSUS (w przypadku aktualizacji systemów operacyjnych; jest odpowiedzialny za aktualizacje systemów Windows) i PDQ Connect. Warto w tym kontekście dodać, że WSUS i PDQ Connect mogą działać bezkonfliktowo.
Jak wygląda proces aktualizacji z podziałem na konkretne programy?
1. Program WSUS – odpowiada za zarządzanie i dystrybucję aktualizacji oraz poprawkę – pobiera on dane bezpośrednio z Microsoft Update.
2. Program PDQ Connect – za jego pomocą nasz zespół przygotowuje paczki z aktualizacją programu np. eSprawozdania / Optima i wdraża je na komputery użytkowników. Należy zaznaczyć, że do tego procesu konieczne jest otrzymanie programu instalacyjnego od producenta. Dopiero wtedy można rozpocząć przygotowanie paczki z gotową aktualizacją i wdrożenie jej do użytkowników.
- Cały opisany proces pozwala niezwykle zaoszczędzić czas. Jeśli oprogramowanie ma zostać zaktualizowane na przykładowo 100 komputerach – to całość jest wykonywana jednocześnie, a nie ręcznie i pojedynczo dla każdego z nich.
- Dodatkowo warto wspomnieć, że w PDQ Connect istnieje możliwość ustawienia aktualizacji w sposób cykliczny – na przykład co tydzień, lub co miesiąc. Najczęściej dotyczy to oprogramowania, które jest często aktualizowane np. przeglądarki internetowe.
Schemat przedstawia wykorzystanie programu PDQ Connect w procesie automatycznej aktualizacji
Zalety zautomatyzowania procesu aktualizacji oprogramowania
- Szybkość i bardzo sprawnie przeprowadzony proces – automatyzacja pozwala na bardzo dużą oszczędność czasu i sprawne przejście przez proces aktualizacji wobec wszystkich komputerów firmowych.
- Zachowywanie ciągłość pracy Klienta – automatyczna aktualizacja nie zajmuje dużej przestrzeni czasowej, dzięki czemu pracownicy mogą od razu po niej kontynuować swoją dotychczasową pracę.
- Wsparcie i kontrola działu Helpdesk IT – Klient posiada stałe wsparcie specjalistów z działu Helpdesk IT , którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za przeprowadzenie procesu aktualizacji.
- Bezpieczeństwo – regularne i automatyczne aktualizacje pomagają w minimalizowaniu ryzyka awarii systemów oraz unikaniu potencjalnych problemów związanych, z nieaktualnym oprogramowaniem.
Podsumowanie
Wszystkie aplikacje i programy, wykorzystywane do codziennej pracy wymagają cyklicznego aktualizowania. Proces ten jest znacznie szybszy dzięki automatyzacji. Nie tylko pozwala zachować ciągłość pracy, ale również pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa . Dodatkowo jest przeprowadzany w bardzo sprawny sposób pod kontrolą specjalistów. Zachęcamy do kontaktu w przypadku większej ilości pytań oraz pomocy z wdrożeniem takiego sposobu aktualizacji w Państwa Firmach.